«Чорну», «Білу» або «Сіру» зарплати? Що обрати?

Дата публікації: 29.07.2013

Про це розповіла начальник Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Ірина Яремчик під час зустрічі з місцевими засобами масової інформації.

Всім добре відомо, якщо підприємство сплачує офіційно своїм працівникам мінімальну заробітну плату, то неофіційно решту заробітної плати працівник отримує «в конверті». Така схема, на перший погляд, могла б задовольнити всіх і працівника, який сумарно отримує гідну заробітну плату і підприємця, який уникає зайвих, на його погляд витрат і Державу, яка щось отримує у вигляді податків з тієї невеличкої офіційної частки доходів громадян. Така схема взаємовигідна тільки на перший погляд, поглянемо на неї з іншого боку.

Влаштовуючись на роботу перед вами постане питання: який же спосіб оплати обрати. Хочемо допомогти вам у прийнятті правильного рішення розповівши про «чорну», «сіру» та «білу» зарплати те, чого вам не роз’яснить жоден роботодавець.

Почнемо з «чорної» зарплати, або як її ще називають «в конверті». За бухгалтерськими документами ви — людина-невидимка. Тобто вас не існує, а гроші, призначені на оплату вашої праці, списуються під якісь інші витрати. Деякі люди бачать безліч зручностей в такій формі оплати: не треба возитися з паперами, оформлятися на роботу, платити податки. Але це привабливо тільки на перший погляд. І при оформленні пенсії ви дуже здивуєтеся її розміром, бо для держави ви нероба, адже відрахувань в пенсійний фонд від вас не надходило. Сума оплати вашої праці ніде не зафіксована. І в разі, якщо керівник вирішить переглянути усний договір в односторонньому порядку, відстояти свої права буде дуже складно. Відпустка і лікарняний залишаються виключно на совісті роботодавця. Якщо раптом буде потрібно довідка з місця роботи — вам її не видадуть, тож про будь – який кредит можете забути.

«Сіра» зарплата знаходиться десь посередині між чорною та білою. Тобто, ви офіційно оформлені на підприємстві і навіть отримуєте певну суму в бухгалтерії. Але основна частина вашого заробітку — «в конверті» і ніде не зафіксована. Це означає, що соціальні виплати будуть оплачені за мінімальним тарифом.

«Біла» зарплата. Фінансові та правові відносини між роботодавцем і працівником обумовлені і зафіксовані на папері та в повній мірі регулюються Трудовим кодексом. Офіційне оформлення і «біла» зарплата істотно спрощують процедуру отримання кредиту, оформлення візи або закордонного паспорта, а також це оплата відпусток, лікарняних, надання різних пільг, тощо.

Тож якщо ви не хочете порушувати законодавство, а дбаєте про своє майбутнє, прагнете до гідного матеріального забезпечення, а ваше керівництво іншої думки, просимо звернутися до Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області за адресою м.Павлоград, вул..Верстатобудівників, 14а. та повідомити про такий випадок.

Пошук по сайту