У нас гарна конкурентоспроможна освіта, – Дмитро Табачник

Дата публікації: 04.11.2013

31 жовтня 2013 року відбулися Загальні збори Національної академії педагогічних наук України на тему «Концептуальні засади Національної стандартної класифікації освіти».

У зборах взяли участь Міністр освіти і науки Дмитро Табачник, Перший заступник Міністра Євген Суліма, президент Національної академії педагогічних наук Василь Кремень, дійсні члени та члени-кореспонденти НАПНУ та інші.

Міністр освіти і науки Дмитро Табачник зазначив, що Національна академія педагогічних наук є і конструктивним критиком, і найпотужнішим партнером у реформуванні освіти, і найбільш значним науковим потенціалом.

Щодо Національної стандартної класифікації освіти Міністр сказав, що «сприймав би її як матрицю, яка проектується на наші традиції, нашу освітню систему…».

Дмитро Табачник повідомив: «Головна цінність співпраці Міністерства освіти і науки та Національної академії педагогічних наук у тому, що спільними зусиллями вдалося вберегти у суспільстві освіту як величезну галузь, наукову та педагогічну сферу від перетворення на політичне ристалище».

За його словами, скільки б не було намагань політизувати певні процеси – багато в чому їх вдалося уникнути тому, що з головних позицій МОН та НАПН завжди займали спільно виважену позицію, яка не виключала серйозних дискусій, обговорення різних проблем.

«Впевнений, що після широкого освітянського обговорення Національна стандартна класифікація буде створена», – наголосив Міністр.

Окрім того, під час виступу Дмитро Табачник порушив питання підручникотворення в Україні.

«На найближчому засіданні Колегії Міністерства освіти і науки, запросивши і президента, і віце-президентів Національної академії педагогічних наук, зробимо більш прозорим механізм підручникотворення. Обов’язково кожен підручник, як і у попередні 2011 і 2012 роки, матимуть на форзаці титулу назву установи Національної академії наук України, установи Національної академії педагогічних наук України, які робили його експертизу. Концептуально ми всі погодилися з тим, якщо перемагає автор, то він готує потім усю лінійку підручників. Якщо автор зробив підручник з математики для 2-го класу, то абсолютно логічно, щоб він робитиме підручник з математики для 3-го класу», – зазначив Міністр.

Також він повідомив, що для того, щоб зробити підручникотворення ще більш прозорим збільшиться кількість експертів.

За словами Дмитра Табачника, на сьогодні життя за умов демократії, ринкових відносин робить науково-інформаційний прогрес і нові методи новацій освіти невідворотною перспективою.

«За даними Всесвітнього економічного форуму, який визначає конкурентоспроможність, саме освіта тягне всі показники сталого розвитку України значною мірою вперед, випереджаючи і соціальні питання, і охорону здоров’я та ін. Загалом із півтори сотні країн наша загальна система освіти на 45 місці, а три роки тому була на 57-56; дошкільна і початкова освіта посіла 31 місце, а попереднє було 49», – поінформував Міністр.

«Хотів би закликати у першу чергу наукову гордість педагогічної освіти і науки – дійсних членів і членів-кореспондентів Національної академії педагогічних наук – давайте говорити, що в нас гарна конкурентоспроможна освіта», – наголосив Дмитро Табачник.

Окрім того, він повідомив, що, готуючись до впровадження Концепції профільної освіти з 2018 року, плануються зміни до Положення про експериментальний загальноосвітній навчальний заклад та Положення про загальноосвітній навчальний заклад.

«Треба порушити традицію, яка дратує населення України, коли до гімназії беруть тільки за конкурсом. Готуються зміни до Положення про загальноосвітній навчальний заклад – це постанова Кабміну, і друга постанова ще 1995 року про гімназію та ліцей – що дітей в зоні мікрорайону пішохідної доступності зобов’язані брати всі ліцеї та гімназії, а на решту місць вони можуть проводити співбесіди і конкурси», – сказав Міністр.

За його словами, й надалі вдосконалюватиметься процес грифування літератури та запровадження експериментальних майданчиків.

«Усе робиться у повному розумінні з Національною академією педагогічних наук. І хотів би, щоб у майбутньому також була передбачена обов’язкова експертиза всієї навчальної літератури саме в загальноосвітніх навчальних закладах», – наголосив Дмитро Табачник.

Він також повідомив, що «позитивом є те, що в нових стандартах ми досягли збалансованого розподілу гуманітарного та природничо-математичного циклу. Переконаний, що позитив – посилення автономії школи у розподілі навчального часу».

Перший заступник Міністра Євген Суліма, у свою чергу, поінформував про результати виконання у 2011-2013 роках Програми спільної діяльності Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України і подальшу співпрацю на 2014-2016 роки.

«Реформування освіти, визначення нового змісту освіти, покращення якості навчання можливо лише за умови об’єднання зусиль науково-педагогічних працівників Міністерства освіти і науки, Національної академії педагогічних наук України, провідних фахівців у галузі освіти», – наголосив Євген Суліма.

За його словами, основними факторами, що зумовлюють необхідність такої співпраці є стрімкий розвиток суспільства, нові вимоги ринку праці та ситуація в європейському освітньому просторі.

Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень під час доповіді розповів про глобалізацію та методологію модернізації національної освіти.

«Розгляд на Загальних зборах концептуальних засад Національної стандартної класифікації освіти, проект якої розроблено членами академії, є конкретним і очікуваним кроком у здійсненні завдань, які постали в освітній сфері перед нашою країною», – наголосив він.

Окрім того, під час засідання Міністр освіти і науки Дмитро Табачник та Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень підписали Програму спільної діяльності МОН та НАПН на 2014–2016 роки.

У зв’язку з цим, Дмитро Табачник наголосив: «Надзвичайно важливим для Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України у спільній програмі є наполеглива, повсякденна та цілеспрямована робота з реалізації Національної стратегії розвитку освіти до 2021 року, яку затвердив Президент України».

Зокрема, спільна програма діяльності передбачає удосконалення законодавства України у сфері освіти; розроблення Концепції  і проекту Національної стандартної класифікації освіти (як Національного класифікатора України); участь у запровадженні Національної рамки кваліфікацій; низку заходів у дошкільній та загальній середній освіті, позашкільній освіті та виховній роботі, професійно-технічній освіті, вищій освіті, педагогічній освіті та освіті дорослих, психологічному супроводі освіти, управлінні освітою, інформаційному забезпеченні діяльності галузі, проведенні спільних науково-практичних масових заходів.

Пошук по сайту